Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Znak a vlajka

Znak a vlajka

Dne 6.12.2010 byly, na základě návrhu, po projednání ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, podvýboru pro heraldiku a vexilologii obci Stavenice uděleny znak a vlajka v této podobě:

Znak

"V červeném štítě nad stříbrnou pilovitou patou s modrým vlnitým břevnem postavené krojidlo a radlice, obojí stříbrné, mezi nimi zlatá osmihrotá hvězda."

Znak

Vlajka

"List tvoří čtyři vodorovné pruhy, červený, bílý, modrý a bílý, v poměru 7:1:1:1. V žerďové části červeného pruhu postavené krojidlo a radlice, obojí bílé, mezi nimi žlutá osmicípá hvězda. Pomer šírky k délce je 2:3."

Vlajka

Figury krojidla a radlice představují doslovný heraldizovaný přepis obrazu pečeti obce z roku 1758. Figura osmihroté hvězdy připomíná staletou vazbu obce k úsovskému panství, ve 14.století - kdy se jako jeho součást poprvé zmiňuje i ves Stavenice - v držení rodu Šternberku. Figura pilovité paty štítu představuje schématické znázornění palisádové hradby a připomíná tak existenci někdejšího slovanského hradiska na území dnešní obce. A současně se jedná rovnež o odkaz na městský znak Mohelnice s figurami hrotů a tím tedy o vyjádření první zmínky o vsi Stavenice z roku 1273 v souvislosti s její príslušností k mohelnické rychte. Figura vlnitého břevna je symbolem řeky Moravy a polohy obce na jejím levém břehu a zároven odkazem na kapli sv.Floriána.

Pečeť z roku 1758

Pečeť z roku 1758